Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Našli by se politici ochotní pracovat naprosto zdarma?

12. 11. 2014 18:29:15
Tak si říkám, kolik zástupců obcí, měst a politiků ve státě, ztučnělých blahobytem a zbotanuvších službě spoluobčanům, která je naplňuje až po okraj, kolik z nich by se dralo k moci, kdyby věděli, že je ta služba zavazuje k nejvyšší oběti?

Kdyby věděli, že dejme tomu při odvráceni hladomoru musí usmířit bohy smrtí? A protože bohové nejsou jen tak někdo, nespokojí se obětmi nuzáků, bezvýznamných lidiček, ale musí je usmířit, přednést žádost, privilegovaná vrstva obyvatel – oni sami nebo členové jejich rodin. Vždyť jak zná z pohádek každé malé dítě, draka mohla vypudit pouze oběť princezny.

Nemusí to však být právě oběť, stačilo by jen vědět, že se jedná o čestné funkce, práci pro blaho občanů zcela zdarma . Bez možnosti nacpat si kapsy, udržovat a získávat dobré kontakty, kontrakty, zakázky, umístit na různé posty své manželky, děti, příbuzné, známé.

Kolik by se jich našlo kdyby neměli možnost pletichařit, uplatňovat protekce, podléhat korupci?

Zkusím se podívat třeba na starostu, je v každé obci.

Když se podívám na stránky: http://www.dbmagazin.cz/plat-starostu-prisne-tajne-vec-verejna/ , zjišťuji, že základní plat pro starostu je 27 425 Kč, k tomu je základní příplatek podle počtu obyvatel 16 933 Kč a ještě příplatek nad 1000 obyvatel je za každých 100 obyvatel nad 1000, a činí 194,90 Kč. Vezmu-li třeba obec s 2000 obyvatel, pak příplatek činí 10 x 194,9= 1 949 Kč. Suma sumárum je celkový plat takového starosty před zdaněním a odvody na sociálním a zdravotním pojištění 46 307 Kč.

Je faktem, že tento plat může dostávat pouze starosta dlouhodobě uvolněný z pracovního poměru, neuvolněný, pracující při svém řádném zaměstnání, má základní plat o dost nižší, zhruba kolem 10 000 Kč, ale smí si nárokovat stejné příplatky jako starosta uvolněný.

Platy od starostů až po prezidenta najdeme také na stránkách Měšec.cz. Zde jsou ale ještě platy z roku 2009, tedy nižší.

Srovnám-li tyto platy starostů s platy lidí, kteří pracují manuálně, venku, za každého počasí, ať už mrzne, praží slunko, lije nebo fouká severák (například VPP), kteří za to mají minimální mzdu, tedy 8 500 Kč, pak to srovnání dopadá pro manuálně pracující skutečně uboze. Mnohdy je to až neskutečná dřina (a vím o čem píšu), kterou by nikdo jiný za tak ubohý peníz nedělal. Někdy dostanou od starostů obcí nějaký příplatek, třeba prémie, ale na ty není právní nárok a často se obecní zastupitelstvo proti vyplácení příplatků bouří. Vždyť tito pracovníci se rekrutují z řad nezaměstnaných a platí je ÚP, tak proč jim dávat něco navíc? A pokud budou mít blbé pindy, je tu možnost je dál nezaměstnat, ÚP poskytne zaměstnance nové.

Starosta sedí v teple, v místnosti, která musí reprezentovat, k ruce má tajemníka, sekretářky a Zastupitelskou radu, má přidělený služební vůz a na toaletě vždy jemňoučký toaletní papír. Ale pozor, také starosta se musí zodpovídat spoluobčanům a třeba i tomu pracovníkovi VPP, bydlí-li ve stejné obci. Bohužel jediný pracovník VPP nemůže za blbé pindy starostu z funkce odvolat.

Já si tak představuji jaké by to bylo, kdyby se tak role nějakým zázračným řízením osudu, spravedlnosti, či říkejme tomu jak chceme, jaké by to bylo, kdyby se role obrátily.

Je to pro mě zajímavá představa, bohužel jen představa.

Ne, v žádném případě nechci brát starostům a politikům jejich zásluhy, jen se ptám, kolik by se jich našlo, kdyby za to nic nebylo nebo se musela přinést oběť nejvyšší.

Autor: Alena Lasotová | středa 12.11.2014 18:29 | karma článku: 14.42 | přečteno: 666x


Další články blogera

Alena Lasotová

POJĎME PŘEPSAT WIKIPEDII A CELÝ GOOGLE

Byla jsem člověk s občasným negativním myšlením, ale dokázala jsem se změnit. Na všem špatném lze najít něco dobrého, když zavlečete do chovu psů nějakou zákeřnou nemoc, je to sice špatné, ale na druhou stranu ubude konkurence,

25.10.2015 v 12:00 | Karma článku: 5.65 | Přečteno: 384 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Muž i na pokraji nervového zhroucení

Někdy může být nerozhodnost až roztomile nakažlivá. Nikdy by ale k nerozhodnosti nemělo docházet ve frontách u kasy v obchodě s oblečením!

20.7.2018 v 11:22 | Karma článku: 31.94 | Přečteno: 1723 | Diskuse

Libuse Palkova

Večer s Arnoštem Lustigem na parníku

Městská knihovna v Praze uspořádala během července několik setkání pro milovníky literatury. Odehrávalo se to přímo na Vltavě, přesněji na palubě lodi Avoid Floating Galery, která kotví na náplavce u železničního mostu.

20.7.2018 v 10:31 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 322 | Diskuse

Stanislav Cigánek

M. Jan Hus měl velmi realistické a katolicky správné pojetí církve

Žalobní články proti Husovi z 18. 6. 1415 č. 16 až 18 ukazují Husovy odvážné ale katolicky zcela správné pohledy na církev, církevní poslušnost a disciplínu. Soudci v jeho spisech hledali zádrapky.

19.7.2018 v 19:35 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 202 | Diskuse

František Skopal

Slovanství! Je opravdu možný návrat ke kořenům?

Současní příznivci Slovanství vnímají křesťanství jako záměrnou indoktrinaci tehdejších Slovanů, s cílem odstavit je od vlastní, původní kultury a duchovnosti, a tím zabránit jejich rozvoji a rozkvětu.

19.7.2018 v 17:05 | Karma článku: 9.33 | Přečteno: 319 | Diskuse

David Vlk

Že já kráva nebyla radši lesba!

"Poslouchej a ty máš taky jako rád mladý holky? Přiznej se!" Udeřila vzápětí na mě. V tom okamžiku by se ve mně krve nedořezal.

19.7.2018 v 13:07 | Karma článku: 37.14 | Přečteno: 2151 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 737
Napsat o sobě, kdo jsem, je vůbec to nejtěžší. Většinou to sami nevíme. Směle však mohu tvrdit, že jsem dítě svých rodičů a žena v nejlepším věku. Mým vzorem je příroda, mou vášní psi a všechna zvířata. Stránky mých obříků- psů plemene landseer
Najdete na iDNES.cz