Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není všechno zlato, co se třpytí

17. 01. 2014 16:53:40
Pokračování článku „A co autorská práva“, díl II. Poradce chovu landseerů, paní Chlíbcová, zanedbává své povinnosti, zneužívá své funkce k řešení osobních sporů a k preferování přátel, porušuje řády a předpisy nejen vlastního klubu, ale i ČMKU a FCI a dokonce porušuje i autorská práva.
ilustrační fotoilustrační fotoofocená stránka časopisu Pes přítel člověka

Místo aby se snažila o nalezení a odstranění příčiny toho, proč má tolik českých landseerů problémů s plodností, proč je průměrný věk českého landseera kratší než u landseerů zahraničních, třeba v Německu, proč se rodí stále více štěňat s chybným zbarvením hlavy, proč.......

Abych jen „nemlátila prázdnou slámu“, přidám pár fakt:

  1. O porušování řádů a autorských práv jsem napsala už dříve v článku: A co autorská práva?
  2. V odkazu: http://landseercz.cz/porusovani.html se můžete dočíst co je povinností klubového poradce a co paní Chlíbcová nedělá, tudíž zanedbává své povinnosti. Místo toho se zaměřuje na zviditelnění především své vlastní chovatelské stanice a pár přátel. O zneužívání funkce svědčí i tato stížnost chovatelky- (http://www.cmku.cz/index2.php?stranka=informace_z_komisi#k_20, ) Informace z komise pro chov a zdraví ze 7.11.2011:

    Stížnost chovatelka napsala v době, kdy musel být mezi jednotlivými vrhy dodržen termín 365 dní. Chovatelka obdržela krycí list, ve kterém bylo datum platnosti, tedy první den, kdy se smělo krýt 1.2.2011. Fena porodila předešlý vrh 27.3.2010 (poslední štěně se narodilo hodinu po půlnoci), nakrytá byla 22.1.2010. Proto chovatelka předpokládala, že bude mít termín platnosti od 22.1.2011, prostě rok od krytí předchozího. Fena měla hárat začátkem ledna 2011, proto bylo datum na krycím listě tak důležité a navíc se jednalo o plánovaný poslední vrh na této feně. Proto se chovatelka ptala, proč má platnost krycího listu až od 1.2.2011. Paní Chlíbcová ji odpověděla, že je to proto, aby „nevědomky“ nepřekročila těch 365 dní, které musí uplynout mezi jednotlivými vrhy – to ale byl naprostý nesmysl a podraz, paní Chlíbcová počítala pro březost pouhých 54 dní, ale v této době fena nemůže porodit, protože minimální délka březosti je 58 dní, dřív je to potrat, štěňata nejsou dostatečně vyvinutá a umírají. Mám dotaz : proč se tak nestarala o dodržení časového rozmezí u svých vlastních štěňat?Přitom si navrhla zkrácený termín – 10 kalendářních měsíců a ani ten nebyla schopná dodržet!! Už dávno je mi jasné, proč tolik trvá na tom, aby stránky spravovala ona sama – dává si tam jen ty informace, které se jí hodí, kdy se jí to hodí a ještě zviditelňuje především vlastní chovatelskou stanici (Cortorea) : http://www.landseerclub.cz/DE/links.html

    O tom, jak jedná se zájemci a majiteli landseerů (vyjma přátel), by se dala napsat nejedna stížnost, bohužel si tito lidé nestěžují na kompetentních místech a já jim pomoct nemohu, mohu jen poradit.

  3. Velmi závažnou slabinou landseera je problém se zabřezáváním fen a jejich schopností zdárně donosit a porodit štěňata. Věděli jste, že v roce 2013 pouhých 8 fen úspěšně zabřezlo a porodilo štěňata a celých 8 nakrytých fen buďto nezabřezlo nebo plody nedonosilo? To znamená, že každá druhá fena má problémy s plodností či donošením plodů. Příčin může být vícero: špatně vypočítané plodné dny, nesprávný denní režim, stres, klesající plodnost krycích psů, nadměrná zátěž, špatná výživa fen, herpes virus, záněty atd. Dále je alarmující počet fen, které nerodí přirozenou cestou, stále víc českých fen rodí císařem. Tato čísla nutí k zamyšlení toho, kdo se o chov skutečně zajímá, toho, kdo nechová jen na prodej, ale má opravdový zájem o rozvoj landseera, jsou to čísla varující, vždyť počet fen, které nezabřezly, či plody nedonosily, má stoupající tendenci: V roce 2012 byl poměr nakrytých fen 8:6 – 8 fen porodilo a 6 ne, přičemž 2 z těch 8 fen porodily jen jediné štěně a dvě feny z těch šesti, které neporodily, zemřely. Proč se paní Chlíbcová jako správný poradce chovu, starající se o rozvoj plemene o toto nezajímá? Ono to navenek vypadá dobře, když se stále chov landseera prezentuje jako bezproblémový, ale fakta hovoří jasně – není tomu tak. Činím osobně zodpovědnou za tuto skutečnost paní poradkyni Chlíbcovou, protože veškerá fakta a informace končí v jejích rukách, ona by měla dát popud k nalezení problému a jeho vyřešení. Ale nebuďte bláhoví, dokud se nebude problém dotýkat jí osobně, bude ji to bude jedno (alespoň tak se to jeví), nic s tím nedělá. Na druhou stranu – proč by se starala? Čím méně fen zabřezne, tím menší bude konkurence při prodeji štěňat.

  4. Jak je možné, že podle slov paní Chlíbcové nemá chov landseera žádnou „achillovou patu“ a je považován za zdravé plemeno a přesto se čeští landseeři dožívají v průměru jen 6,13 let?

  5. Když se podívám na odchovy landseerů z posledních tří let, zjišťuji, že kromě 3! chovatelských stanic, měly všechny ostatní mezi narozenou psí drobotinou štěňata s nesprávně zbarvenou hlavou, s bílou barvou na uchu nebo okem v bílé barvě. Proč se paní Chlíbcová tolik zaměřuje na nepodstatné věci jako je to, kam sahá černá plotna (přitom všechny feny, které dostaly podmínku, byly po prvním vrhu uvolněny pro další chov, nepotvrdilo se zatím, že by ve zvýšené míře předávaly své nesprávné zbarvení, zato feny standardně zbarvené přivedly na svět nestandardně zbarvené potomky, tak k čemu takové omezení) ? Landseer má přímo v genech zakódovanou informaci-černá barva je dominantní a ještě v padesátých létech minulého století byly do čistokrevného chovu landseerů připouštěni černí novofundláci, jinak by landseer nepřežil, tak jich bylo po válce málo a z časového hlediska je to pro vývoj landseerů jen nepatrný okamžik. Poradce chovu BY MĚL ZNÁT ALESPOŇ ZÁKLADY GENETIKY, měl by vědět jak funguje rozšiřování bílé barvy do černé srsti, měl by vědět, že v základních psích barvách bílá neexistuje, existuje pouze černá a žlutá a jejich různý stupeň sytosti. Pravá bílá, tak jak ji vidíme na landseerech, je následkem pronikání albinismu, náhodnou genetickou mutací. Albinismus však může být doprovázen jinými geny způsobujícími dědičné choroby, jako jsou například hluchota a slepota. Osobně bych byla velmi opatrná s množstvím bílé barvy a zvláště pak na hlavě, protože na hlavě se černá barva drží nejdéle (často bývá celý pes bílý s černou hlavou) přičemž na hlavě se nejdéle černá barva udrží PRÁVĚ NA UŠÍCH!!!. Právě proto je dle standardu hlava landseera černá, to je povinnost, bílá lysinka je TOLIKO žádoucím, ne však povinným znakem. To znamená, že bude-li mít landseer jen černou hlavu bez lysinky, bude stále standardní, kdežto landseer s bílou hlavou standardní nebude. Je tomu úplně stejně jako u černých sazí v bílé barvě, jsou povolovány, ale je žádoucí jejich odstraňování. Když už jsem u sazí – kolik českých landseerů není sazovitých a má bílou skutečně čistě bílou? Moc jich není, co? A proč tomu tak je? Protože pod tou bílou srstí je dominantní černá barva a často na jinak černé kůži rostou bílé nebo světle šedé chlupy.

Tohle jsou problémy, kterými by se měl zaobírat správný poradce chovu, ne podrážet jiné chovatele, snažit se je poškodit, vyloučit, pomlouvat a pozlacovat skutečnost.

Zavíráním očí se problémy neřeší, naopak můžou být mnohem horší.

Autor: Alena Lasotová | pátek 17.1.2014 16:53 | karma článku: 8.49 | přečteno: 748x


Další články blogera

Alena Lasotová

POJĎME PŘEPSAT WIKIPEDII A CELÝ GOOGLE

Byla jsem člověk s občasným negativním myšlením, ale dokázala jsem se změnit. Na všem špatném lze najít něco dobrého, když zavlečete do chovu psů nějakou zákeřnou nemoc, je to sice špatné, ale na druhou stranu ubude konkurence,

25.10.2015 v 12:00 | Karma článku: 5.65 | Přečteno: 384 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Muž i na pokraji nervového zhroucení

Někdy může být nerozhodnost až roztomile nakažlivá. Nikdy by ale k nerozhodnosti nemělo docházet ve frontách u kasy v obchodě s oblečením!

20.7.2018 v 11:22 | Karma článku: 31.94 | Přečteno: 1727 | Diskuse

Libuse Palkova

Večer s Arnoštem Lustigem na parníku

Městská knihovna v Praze uspořádala během července několik setkání pro milovníky literatury. Odehrávalo se to přímo na Vltavě, přesněji na palubě lodi Avoid Floating Galery, která kotví na náplavce u železničního mostu.

20.7.2018 v 10:31 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 322 | Diskuse

Stanislav Cigánek

M. Jan Hus měl velmi realistické a katolicky správné pojetí církve

Žalobní články proti Husovi z 18. 6. 1415 č. 16 až 18 ukazují Husovy odvážné ale katolicky zcela správné pohledy na církev, církevní poslušnost a disciplínu. Soudci v jeho spisech hledali zádrapky.

19.7.2018 v 19:35 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 202 | Diskuse

František Skopal

Slovanství! Je opravdu možný návrat ke kořenům?

Současní příznivci Slovanství vnímají křesťanství jako záměrnou indoktrinaci tehdejších Slovanů, s cílem odstavit je od vlastní, původní kultury a duchovnosti, a tím zabránit jejich rozvoji a rozkvětu.

19.7.2018 v 17:05 | Karma článku: 9.33 | Přečteno: 319 | Diskuse

David Vlk

Že já kráva nebyla radši lesba!

"Poslouchej a ty máš taky jako rád mladý holky? Přiznej se!" Udeřila vzápětí na mě. V tom okamžiku by se ve mně krve nedořezal.

19.7.2018 v 13:07 | Karma článku: 37.14 | Přečteno: 2151 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 737
Napsat o sobě, kdo jsem, je vůbec to nejtěžší. Většinou to sami nevíme. Směle však mohu tvrdit, že jsem dítě svých rodičů a žena v nejlepším věku. Mým vzorem je příroda, mou vášní psi a všechna zvířata. Stránky mých obříků- psů plemene landseer
Najdete na iDNES.cz